Sanallaştırma
ÇÖZÜMLER & HİZMETLER

Sanallaştırma

Sanallaştırma, üzerinde çalıştığı platformlardan bağımsız uygulamaların aşamalı olarak soyutlandığı popüler bir eğilimdir.
Masaüstü sanallaştırma
Veri merkezi sanallaştırma
Ağ sanallaştırma
CPU sanallaştırma
Depolama sanallaştırma
GPU sanallaştırma
Veri sanallaştırma
Linux sanallaştırma
Uygulama sanallaştırma
Bulut sanallaştırma
Sanallaştırma
Bilgi teknolojisi varlıklarının ölçeklenebilirliğini, taşınabilirliğini ve verimliliğini artırmak için bilinen en iyi yöntemdir . Her büyüklükteki işletme için verimliliği ve çevikliği artırırken, BT giderlerini azaltmanın en etkili yoludur.
Sanallaştırma, network, cloud, cluster, server ve diğer platform mimarileri içinde ve arasında bilgi işlem kabiliyeti (compute), depolama, bellek ve bant genişliğinin esnek olarak bölümlenmesini ve birleştirilmesini sağlamaktadır.
Sanallaştırma terimi artık, tüm yaygın ana bulut kullanım şekillerini kapsamaktadır. Bu durum sebebiyle sanallaştırma başlığı altına giren uygulamaların kapsamı giderek genişlemektedir.
Bunun yanı sıra Konteyner Teknolojisi, son yıllarda kurumsal ortamlarda kullanılan yeni bir sanallaştırma teknolojisi çözümü olarak kabul edilmektedir.
Konteyner teknolojisi mimari açıdan alternatif bir yaklaşım benimsemektedir. Konteynerın temel prensibi, donanım sanallaştırmasına veya donanım gereksinimlerine ihtiyaç duymadan kaynak paylaşımını ve yalıtımını garanti etmektir.
Temel bir işletim sistemi çekirdeğini paylaşarak, yazılım kütüphaneleri ve ortam değişkenleri gibi yalnızca uygulamayı çalıştırabilmektedir. Böylelikle bu konteynerları dağıtmak için, daha küçük ve daha hızlı hale getirir.
Konteyner teknolojisi çekirdek ABI sanallaştırmasına (link var) dayanır ve hiper yönetici kullanmaz. Bu şekilde, işlem grupları donanım düzeyinde sanallaştırmaya ihtiyaç duymadan aynı işletim sistemini kullanabilir. Sadece altta yatan çekirdek tarafından sağlanan fonksiyona erişmeye ihtiyaç duyarlar.
Sanallaştırma, önemli maliyet tasarrufları yaratırken BT çevikliğini, esnekliğini ve ölçeklenebilirliğini artırabilir.