Datacosmos
ÇÖZÜMLER & HİZMETLER

Datacosmos

Türkiye'nin lider akıllı veri yönetimi firması olan DATACORE Bilgi Sistemleri “Akıllı Veri Yönetimi” konsepti çerçevesinde sunucudan ağ yapılarına kadar her türlü ortamdaki verinin güvenli ve sürekli şekilde korunmasını ve çalışmasını sağlayan entegre çözümler sunar. 24 yıl boyunca sahip olduğu bilgiyi ve deneyimi "Yönetilen Hizmetler"e aktararak, bu alanda Türkiye’nin önde gelen birçok kurumsal firmasına güvenilir hizmet vermeye devam etmektedir.
Datacosmos

Riski Devret ve BÜYÜ

Amacımız, uzmanlığımız olan konularda sizin için çalışırken, sizin de kendi işlerinize odaklanmanızı sağlamak.

Yönetilen Hizmetler konularında uzman mühendisler ile çalışarak, asıl hedefinize giden yolda güçlü bir takım arkadaşı edinmenizi sağlar.

Datacosmos İstanbul’da ve Ankara’da toplamda 2 datacenter üzerinde eşlenik olarak hizmet vermektedir. 

İstanbul’da Equinix datacenter’ını kullanırken Ankara’da Bankaların Datacenter’i olarak adlanıdırılan Kredi Kayıt Bürosunun (KKB) yaptığı Anadolu Veri Merkezi’ni kullanmaktadır. Ayrıca Global Müşterilerimiz için Azure Cloud servisleri de güçlü bir seçenek olarak sunulmaktadır. 

Datacosmos servislerini isterseniz kendi ortamınızda isterseniz Datacosmos veri merkezlerinde kullanabilirsiniz. Her iki durumda da Datacosmos çatısı altındaki 7/24 monitör hizmetinden ve yüksek SLA oranlarından faydalanmış olursunuz. 

Datacosmos, Yönetilen Hizmetler konusunda lider iş ortakları ile 2 temel başlık altında hizmet göstermektedir.

1- Yazılım Desteği;  Firmanın bilgi işlem politikaları ekseninde yazılımların tespiti, uygulanması, yönetilmesi, monitör edilmesi, eksiklerin giderilmesi ve anlık isteklerin yerine getirilmesi şeklinde özetlenebilir. Bu kapsamda, firmanın yedekleme ve saklama politikaları doğrultusunda backup, restore, replikasyon ve arşivleme operasyonlarının tamamı yönetilmektedir. Uyarılar ve alınan hatalar firmaya, yansıtılmadan giderilir.  Firmadan gelen restore istekleri ile ek iş yüklerin implemente edilmesi gibi taleplerin tümü otomatik olarak karşılanır.


2- Donanım Desteği;  Verilen hizmetin donanımsal altyapısı eğer Datacosmos tarafından sağlanıyorsa, bu donanımların arıza öncesi sağlık kontrolleri, düzenli monitör edilmesi ve periyodik bakımları, işletim sistemi seviyesindeki upgrade ve güvenlik açıklarının kapatılması işlemleri Datacosmos mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hizmet sağlanan firmanın büyüme ve performans trendlerine göre, firmaya  yansıtılmadan cpu, ram, disk artışı, sunucu değişimi ihtiyaçlarını Datacosmos monitörleme ekibi tespit eder, yönetime raporlar ve en kısa sürede parça, cihaz veya sunucu teminine gidilerek değişiklik gerçekleştirilir.

Yine donanımlar üzerindeki firmware, işletim sistemleri ve uygulamalar seviyesindeki upgrade ler ve güvenlik için sistem sıkılaştırma işlemleri Datacosmos mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler Hizmet sağlanan firmanın güvenlik politikalarına uygunluk sağlaması adına birlikte karar verilerek yapılmaktadır.    

Datacore çalışanlarının yaklaşık %80’inin teknik personeli olduğunu düşünürsek, özel olarak kurulan monitörleme merkezinde Backup, Arşiv, Disaster ve Barındırma hizmetlerimizin her biri kendi konusunda uzman ve ayrı ekipler tarafından yönetilmektedir. 

Alanında uzman mühendis kadrosu denetimi altında hem monitörleme hem de yönetim anlamında maksimum güvenlik ile hizmetlerinin sunulduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Datacosmos üzerinde

Günlük: 14.300 backup job 
Haftalık: 110.500 backup job Çalışmaktadır.

Ve bu çalışan jobların başarı oranı %99’un üzerindedir.

Bu veriler Datacosmos’un kendi alanında ne kadar ciddi bir konumda olduğunu göstermektedir.

Kurumların ilk günden büyük yatırımlar yapmak yerine aylık ödemeler ile operasyonel kaynakların doğru kullanılması sağlanırken, üst seviye güvenli, sistemli bir çalışma yapısı içinde aşağıdaki hizmetler sunulur. 


 • 7x24 365 gün izleme
 • 7x24 365 gün başarı değerlerinin anlık kontrolü.
 • Profesyonel bir ekip ile yapıların kesintisiz çalışmasının sağlanması
 • Üst seviyede koruma
 • Detaylı raporlama ile sistem performans ve başarım istatistiklerinin sağlanması
 • Doğrulama Testleri
 • CRM sistemi ile özel müşteri hizmetleri takibi

Yeni iş yaşamı ile riskler azalıyor!

Kurumlar Yönetilen Hizmetleri tercih ediyor.

Veri 360
360° Her yönden çözüm sunabilme yeteneğimizle yanınızdayız..


Yönetilen Hizmetlerin en kolay adapte olabileceği 5 Ana Başlıkta Hizmet Vermekteyiz.

Yönetilen Yedekleme Hizmeti (Backup as a service)
Yönetilen Felaket Kurtarma Hizmeti (disaster as a service)
Yönetilen Arşivleme Hizmeti (Archive as a service)
Yönetilen Bulut Hizmetleri
Infrastructure as a Service (IaaS) (Yönetilen Altyapı Hizmeti)

Yönetilen Yedekleme Hizmeti

Datacore Yönetilen Yedekleme Hizmet (Baas) Çalışmalarına, yedekleme altyapınızdan başlar ortamını (yedekleme diski, yedekleme networku, yedekleme izleme vs.) kontrol edip şirketinize en uygun dizaynı yapar.

Şirketinizde çalışan işletim sistemlerine, uygulamalara veya ihtiyaçlara göre lisansları belirler. Arkasından sizden gelen talepler doğrultusunda yedekleme politikalarını oluşturur. 7/24 tüm yedekleme işlemlerinizi monitör eder ve günlük rutin işlerinizi sizin yerinize yapar. Sizden gelen tüm talepleri karşılayarak, ihtiyacınız olan restore işlemlerini ve sisteme eklediğiniz yeni sunucular ve uygulamaların yedeklemelerini başlatır.

Şirket içinde tuttuğunuz yedekleme verilerinizin bir kopyasını Datacosmos altyapısına gönderip yedekleme verilerinizi ikinci güvenli bir ortamda tutabilir. Böylelikle verinizin coğrafi yedekliliğini sağlayarak hem fiziksel disk bozulmalarından , hem de doğal afetlerden kurtarmış olursunuz. Güçlü sözleşmeler ve rutin kontroller ile verilerinizi güvende sizi konforda tutar.

Yönetilen Felaket Kurtarma Hizmeti

Felaket Kurtarma (Disaster As A Service), bir kurumun olumsuz bir olaydan sonra faaliyette kalma yeteneğini destekleyen ilgili süreçler ve uygulamalar olarak tanımlayabiliriz. 

Felaket kurtarma(Draas) planlaması, iş sürekliliği için kritiktir. Bir BT organizasyonuna zarar verme potansiyeline sahip birçok felaket var,

 • Seller, Yangınlar ve depremler gibi doğal afetler
 • Ekipman arızaları ve elektrik kesintileri
 • Siber saldırılar 

Datacore Felaket Kurtarma Merkezleri, bulunduğunuz bölgeden farklı bölgelerde hizmet verecek şekilde planlanmıştır. Türkiye’nin en büyük ve en güvenilir datacenterları ile anlaşmaları bulunmaktadır. Eğer bir FKM’niz var ve sadece operasyonu yönetmemizi isterseniz Datacore olarak bu konuda destek verebiliriz. Datacore varolan ortamınızdaki network ve altaypı incelemesini yaparak kaynaklanacak bir sıkıntıyı önceden farkedecek ekibe ve uygulamalara sahiptir.

Tüm ortam sizin için 7/24 monitörlenir, loglanır ve rutin olarak raporlanır. Datacore, verilerinizin en sağlıklı RPO ve en hızlı RTO ile hizmete hazır hale getirir.

Yönetilen Arşiv Hizmeti

Office365, Exchange, Lotus Domino mail ortamlarınızın journaling, arşiv ve

E-Discovery edilebilmesini istiyorsanız. Datacore’un hazır hizmetlerinizden faydalanabilirsiniz.

Lisans, maintanence, depolama ve ortam güvenliği ile uğraşmanıza gerek kalmadan journal ve arşiv işlemlerinin rahatlığını yaşayabilirsiniz. Gelen ve giden tüm maillerinizi arşivleyebilir böylelikle silinebilecek mailler engellenmiş olur ve yasal açıdan güvence altında olmuş olursunuz. Datacore hem mail hem de dosya arşiv politikalarında sizlere destek vererek, 7/24 monitoring ile size uygun rutin raporlamalarınızı yapabilmektedir.

Bulut Yedekleme Çözümleri

Bulut Yedekleme Çözümleri, verilerinizi bulunduğu yerde korumanıza, taşımanıza, yönetmenize ve kullanmanıza olanak tanır.

​Bulut Yedekleme Çözümleri ile Microsoft Azure, Office 365, Amazon AWS, Google Cloud Platform ve Oracle Cloud Infrastructure dahil en geniş bulut depolama seçeneğini destekler.

​Bulut Yedekleme Çözümleri, public ve private cloud üzerinde 40'tan fazla cloud storage seçeneğini destekler.

​Verilerinizi, Bulut Yedekleme Çözümleri ile Microsoft Azure Cloud’a veya Amazon AWS Cloud'a güvenli bir şekilde taşıayabilir, yedekleyebilir, yönetebilir ve geri yüklemelerinizi yapabilirsiniz.

​Bulut Yedekleme Çözümleri ile Office 365 üzerindeki Exchange Online verilerin periyodik yedeklerini alabilir, SMPT journaling özelliği sayesinde arşivleyebilirsiniz.

​Bulut Yedekleme Çözümleri ile Office 365 üzerindeki Exchange Online, Sharepoint Online, OneDrive for Business ve Teams verilerinizi koruma altına alabilirsiniz.

​Bulut Yedekleme Çözümleri ile yerel Exchange sunucularınızdaki verilerinizin Office 365 Exchange Online geçişlerini kolaylaştırabilirsiniz.

​Bulut Yedekleme Çözümleri ile Office365 üzerindeki maillerinizin ve verileriniz KVKK uygunluğunu sağlayabilirsiniz.

​Bulut Yedekleme Çözümleri, Office 365 verileriniz üzerinde proaktif veri koruması ve yüksek hızlı arama, keşif ve mevzuata uygunluğu kolaylaştırır.

Yönetilen Altyapı Hizmeti - Infrastructure as a Service (IaaS)

Bilişim teknolojilerini yoğun olarak kullanan işletmelerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarladığımız IaaS servisimizle, BT organizasyonları  BT altyapısı temin etme, kurma ve işletme yükünden tasarruf ediyorlar. 

Yedekleme & Kurtarma & Replikasyon ve Arşiv Çözümleri

2011 yılında tek Commvault yetkili servis sağlayıcısı olarak başladık, bugün Türkiye ve Ortadoğu’daki en büyük Commvault Danışmanlık & Bakım ve Destek organizasyonu olarak devam etmekteyiz.

Commvault, Gartner tarafından yayınlanan “ENTERPRISE BACKUP AND RECOVERY SOLUTIONS” Magic Quadrant’ında son 9 yıl boyunca üst üste Lider seçildi. Bu da Commvault’un inovasyon, yazılım başarı ve müşteri memnuniyeti konusunda ne kadar iyi olduğunu gösteren güçlü bir kanıt.

Commvault’un Türkiye’de yükselişi, yedekleme konusunda 23 yıllık bilgi birikimi olan Datacore’un Commvault yazılımını çok iyi değerlendirip, avantajlarını anlayıp, değerli kurumlara aktarması ile başladı. Ürünün detaylı analizleri sonucu zamanla kazanılan deneyim ile fark yaratan özelliklerin tüm kurumsal firmalara farklarıyla aktarılması, demo merkezlerinde gösterilmesi sağlandı.

Commvault backup yazılımı veri yönetimi ve veri koruma alanına odaklanmış; fiziksel, sanal ve bulut teknolojileri desteğinin yanısıra üreticiye bağımlılığı ortadan kaldırarak donanım bağımsız olarak verilerinizi daha iyi kontrol etmenizi, iş yüklerinizi istediğiniz bir altyapıya taşımanıza imkan sunmaktadır.

Kullanılan yazılımın bugünün ihtiyaçlarının yanı sıra gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik çözümler sunması seçeceğiniz yedekleme yazılımı için önem taşımaktadır. Commvault yedekleme yazılımı birçok değişim ve yeniliklerle dolu olan veri yedekleme pazarında sizler için sadece veri yedekleme değil veri yönetimi çözümleri ile de esnek, tutarlı ve güvenilir bir seçim olacaktır.

Datacore tarafından gerçekleştirilen değerli memnun müşteri referansları, diğer kurumlara yedekleme altyapılarını modern yedekleme altyapıları ile değiştirmelerinin kurumlara sağladığı avantajlar ve büyüyen veri yönetimini nasıl kolayca ve hızlıca yönetebilecekleri konusunda yenilikçi, fayda sağlayan fikirler verdi. Commvault’un Türkiye’de ofisinin de açılmasıyla başarı gelişerek devamlılık gösterdi. Datacore, tüm müşterilerine CASP (Commvault Türkiye Authorized Service Provider) olarak hizmet vermektedir.

Ransomware kurtarmaya hazır olmak için 5 adım:

 • Plan oluşturun: Normal operasyonların yeniden başlaması için etkili bir plan oluşturur.
 • Saldırıları önleme: Commvault’un proaktif adımları arasında ransomware koruması bulunur.
 • Ortamınızı izleyin: Ransomware etkisini azaltmak için ortamınızdaki istenmeyen atakları tespit edin.
 • Verilerinizi geri yükleme: Normal iş operasyonlarına hızlı bir şekilde devam etmek için commvault ile hızlı geri yüklemeler gerçekleştirin.
 • Planınızı Test edin: Yüksek öncelikli veriler ve uygulamalar için tanımlı SLA’lerinizi karşılayabileceğinizi doğrulamak için sık testler yapın.

3-2-1 Yedekleme Stratejisi

İhtiyaç duyulan şey nedir?

3 yedek kopyası
2 farklı medya türü üzerinde ve 1 kopya da uzak lokasyonda

Commvault neler sunar?

Depolama ve bulut platformlarıyla entegrasyon;
Kopyaları birden çok ortam türünde saklayabilme imkanı.
Native bulut entegrasyonu,
Gelişmiş tape entegrasyonu,
Dağınık birincil ve ikincil verileri sorunsuz bir şekilde saklama, koruma, yönetme ve kullanma.