Commvault HyperScale X’in Türkiyedeki Gücü Datacore
ÇÖZÜMLER & HİZMETLER

COMMVAULT HYPERSCALE X - EN ÇOK KURULUMUNU YAPAN FİRMADAN DİNLEYİN!

Genişletilebilir bir Altyapı ile Veri Yönetimi Yaklaşımınızı Modernleştirin
Commvault HyperScale X’in Türkiyedeki Gücü Datacore

Geleneksel scale-up mimarileriyle ilgili zorluklar

Commvault, Gartner tarafından yayınlanan “Veri Merkezi Yedekleme ve Kurtarma Yazılımı” Magic Quadrant’ında son 9 yıl boyunca lider seçildi. Bu da Commvault’un inovasyon, yazılım başarı ve müşteri memnuniyeti konusunda iyi olduğunu gösteren güçlü bir kanıt.

Günümüzde sürekli büyüyen verilerle başa çıkmak yönetmek, korumak bilgi işlemcilerin hayatını oldukça zorlaştırmaktadır. İster şirket içi, ister bulutta çalışın günümüzün modern altyapıları için tasarlanmamış eski scale-up bir mimariyi kullanmak zorlukları daha da arttıracaktır.

Geleneksel kurumsal yedekleme, yedekleme yazılımını, veri tekilleştirme işlemleri ve depolama hizmetlerini çalıştırabilmek için, özel sunucular ve depolamaya odaklanır. Bu yöntemde, aşağıdaki zorlukları yaratır:

 • Veri siloları/veri parçalanması: Bir cihaz dolduğunda, ayrı olarak yönetilen başka bir cihaz satın alma şeklidir. Bu yöntem, karmaşıklığı artırırak verilerinizin görünürlüğünü sınırlar, yönetimi zorlaştırır.
 • Kapasiteyi önceden satın alma: Gelecekteki büyümenizi doğru tahmin etmelisiniz. Bu da bilinmezliklerle başa çıkabilmek ve yapılan yatırımı garantiye almak için kapasitenin aşırı hesaplanmasına neden olur. Bu ve bu sebeplerden dolayı o anda ihtiyacınız olmayan ileriki yıllarda kullanacağınız atıl kapasite için gereğinden fazla harcama yapılmasına ve ilk günden ödenmesine neden olmaktadır.
 • Pahalı kapasite yükseltmeleri: Cihazınızı yenileme zamanı geldiğinde, verilerinizi taşımak için genellikle sisteminizi çevrim dışına almayı gerektiren pahalı bir kapasite yükseltmesine zorlanıyorsunuz.
 • Zayıf bulut entegrasyonu: Birçok scale-up çözümü, verileri buluta geçirme konusunda sınırlı bir yeteneğe sahiptir. Bazı ürünlerde ise verileri buluta taşımak için başka bir çözüm gerekir, bu da çözüme karmaşıklık ve ek maliyet ekler.
 • Kapasite genişledikçe performans düşer: Sistemler maksimum kapasiteye göre boyutlandırılır, bu nedenle bir cihaz içindeki depolama kapasitesini artırdıkça performansınız düşmektedir.

Scale-out: Daha iyi bir yaklaşım

Veri yönetimini ve veri korumayı scale-out bir mimari üzerine kurmak, ortamınızı genel bulut altyapısı kadar esnek, dayanıklı ve ölçeklenebilir hale getirmenize yardımcı olur. Scale-Out mimari, öngörülebilir donanım maliyetleri ile performans, operasyonel verimlilik ve basitleştirilmiş destek anlayışı getirir. Eski yedekleme araçlarının sınırlı çözümleri yerine şirket içinde, hibrit bulutta ve çoklu bulut ortamlarında çalışan tüm iş yüklerinizi korumanıza olanak tanıyan modern bir veri yönetimi çözümüyle değiştirilmesine olanak tanır.

Commvault Türkiye’de gerçekleştirdiği büyük kurumsal referansların bakım ve destek hizmetleri Datacore profesyonel Hizmetler tarafından verilmektedir.

Commvault HyperScale X modern veri yönetimini nasıl çözüyor?

Commvault HyperScale X, konteyner, sanal ve veritabanları dahil olmak üzere tüm iş yükleri için tek bir genişletilebilir platformdan, kapsamlı veri yönetimi sağlayan entegre bir çözümle hibrit bulutun benimsenmesini hızlandırır. Aynı zamanda dıs dünyadaki ransomware tehditlerine karşı önlem almanızı ve güvende kalmanızı sağlar.

Sizin özel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre seçme esnekliği veren iki çözüm ile sunulmaktadır:

Commvault HyperScale™ X Appliance Commvault HyperScale™ X Software
Donanımı ve yazılımı Commvault’a ait olan operasyonları ve altyapıyı kolaylaştıran tam entegre cihaz seçebilirsiniz. Commvault’un Sektör lideri teknoloji ortakları ile onaylanmış donanım platformunu ve yapılandırmasını seçebilirsiniz.
Tek bir satıcıdan (yazılım, donanım) hepsi bir arada tümleşik cihazın basitliğini isteyen, <150 TB kapasite gereksinimi olan daha küçük dağıtımlar için idealdir. Daha fazla esneklik sağlar ve mevcut satıcı ilişkilerinizden yararlanmanıza olanak tanır. Daha büyük ortamlar için (>500 TB) idealdir.

Commvault HyperScale X'i farklı kılan nedir?

*Commvault’un en önemli avantajı, Tek bir yazılım, tek bir çözüm hedefi ile veri yönetimi konusunda müşteri beklenti ve taleplerini karşılayabilmeyi hedeflemektedir.

HyperScale X, Commvault Data Protection software yetenekleriyle birleştirildiğinde, uygulama seçeneğinden bağımsız olarak aşağıdaki faydaları sağlayan dağıtılmış ölçeklenebilir dosya sistemi kullanır:

 • Node başına verimliliği ve performansı optimize eden ve gelişmiş kurtarma yetenekleri sağlayan otomatik yük dengeleme ile yüksek performanslı yedekleme ve kurtarma sunar.
 • Tek bir tekilleştirilmiş depolama havuzu içinde 5 PB kapasiteye kadar genişleyebilme özelliği sunar. Bu kapasiteye birer node arttırım ile genişleme olanağı sunar. Bu optimize edilmiş ölçeklenebilirlik sayesinde sizlerin, aşırı tedarikten kaynaklanan maliyetleri önlemenize yardımcı olur.
 • Politikaya dayalı kuralları kullanarak yereldeki verilerinizi kolayca yedekleme, kurtarma, buluta taşıma veya bulutlar arasında taşıma yetenekleri sunar. Bu bütünleşik çözüm sayesinde ek maliyetleri ortadan kaldırarak optimize edilmiş bulut veri mobilitesi çözümüne kolayca ulaşırsınız.
 • Genişletme/arıza senaryolarında kullanılabilirliği artıran ve birden çok donanım arızasını destekleme yeteneği de dahil olmak üzere node ekledikçe esnekliği artıran ve kesinti süresini azaltan yerleşik esnek bir çözüm sunar.
 • Korunan verilerin yanlışlıkla veya ransomware’a karşı şifrelenmesini, değiştirilmesini veya silinmesini önler. İşletim sistemi ve dosya sistemi seviyesinde birden çok değişmezlik katmanı sunarak, bir saldırı durumunda verilerinizi kolayca kurtarmanıza yardımcı olur.


HyperScale X ayrıca, karmaşık veya güvenlik odaklı ağlar için dağıtımı basitleştiren ve ilk yedeklemeye kadar geçen süreyi hızlandıran geliştirmeler de içerir .

Commvault HyperScale™ X, veri yönetimine yeni bir yaklaşımdır

Hyperscale X, kuruluşların eski scale-up mimarisinden geçiş yapmasına yardımcı olmak için Commvault’s Intelligent Data Services platformuyla tamamen entegre olan, sezgisel ve dağıtımı kolay, scale-out bir çözümdür. Bir kuruluşun hibrit bulut, konteyner ve sanallaştırılmış ortamlara geçerken dijital dönüşüm yolculuğunu hızlandırmak için benzersiz ölçeklenebilirlik, güvenlik ve esneklik sağlar. Esnek mimarisi, hızla çalışmaya başlamanıza ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda büyümenize olanak tanır.

Gelişmiş immutability desteği, fidye yazılımı saldırılarına karşı koruma sağlar.

Software (WORM storage policies)

 • Attempt: Yedekleme yöneticisi, yedekleme işini, ilkeyi veya kitaplığı yanlışlıkla silmeye çalışır.
 • Action: WORM tarafından reddedildi (bir kez yaz, çok oku) depolama politikası


Operating System (Access controls)

 • Attempt: Yetkili kullanıcı dosyaları şifrelemeye, taşımaya veya silmeye ya da bir diski yeniden biçimlendirmeye çalışır
 • Action: İşletim sistemi, erişim denetimleri aracılığıyla kullanıcıları ve/veya fidye yazılımı saldırılarını engeller.


File System (Immutability at the storage layer)

 • Attempt: Yetkili veya kötü niyetli kullanıcı, korumalı yedekleme verilerini değiştirmeye veya şifrelemeye çalışır
 • Action: Değişmez dosya sistemi, yedekleme verilerinin değiştirilmesini/şifrelenmesini önler.


Özet:

HyperScale X scale-out software, yedeklenen verileri barındırmak için bir depolama havuzu oluşturulmasını sağlar. HyperScale X depolama havuzunun oluşturulması için, benzer şekilde yapılandırılmış 3 node gereksinimi vardır. Depolama havuzunun genişletilmesi, bireysel veya çok sayıda nodeların eklenmesiyle gerçekleştirilebilir. Node yapılandırmaları, esneklik ve performans sağlarken tüm MediaAgent hizmetlerini desteklemek için yeterli kaynaklarla optimize edilmiştir . CommServe, depolama havuzunu ve HyperScale X düğümlerini oluşturmak, izlemek ve yönetmek için birleştirilmiş bir görünüm sağlar.